1 Answers
Speed of train relative to jogger = (45-9) km/hr
= 36 km/hr
= 10 m/sec
Now,
Distance to cover = 240 + 120 = 360 m
Here, t= Time
S= Distance, v= Velocity
We know,
t= s/v
=360/10
=36 sec
So, In 36 sec time the train will pass the jogger.
2570 views
Answered