Each of three books is sold for Rs. 840. The first is sold at 20% profit, the second is sold at 20% loss, and the third is sold at 5% profit. What was his overall profit or loss?

Each of three books is sold for Rs. 840. The first is sold at 20% profit, the second is sold at 20% loss, and the third is sold at 5% profit. What was his overall profit or loss? Correct Answer Rs. 30 loss

Given,

Selling price of the each book = Rs. 840

First book sold at = 20% profit

Second book sold at = 20% loss

Third book sold at = 5% profit

Concept:

CP = SP × 100/(100 + profit%)

CP = SP × 100/(100 - loss%)

Calculation:

Total selling price of all three books = 840 × 3 = 2520

Cost price of first book = 840 × 100/120 = 700

Cost price of second book = 840 × 100/80 = 1050

Cost price of third book = 840 × 100/105 = 800

Total cost price of all three books = 700 + 1050 + 800 = 2550

∴ Loss = Rs.(2550 - 2520) = Rs.30

Related Questions