If a person goes from his house to office walking at 80% of his usual speed, then he is late by 18 minutes to reach the office. What is the usual time taken by him to cover that same distance with his usual speed?
If a person goes from his house to office walking at 80% of his usual speed, then he is late by 18 minutes to reach the office. What is the usual time taken by him to cover that same distance with his usual speed? Correct Answer 72 minutes
Concept:
Speed and time are inversely proportional to each other.
So when speed increases time will decrease and when time will increase speed will decrease.
Given:
Person walk to its 80% usual speed.
Let usual speed = 5 units then new speed = 4 units
As we know time is inversely proportional to speed
Usual time = 4 units and new time = 5 units
According to question:
|
|
Usual |
New |
|
Speed |
5 |
4 |
|
Time |
4 |
5 |
Difference between time is given is 18 mins
Calculation:
So new time – usual time = difference in time
∴ 1 unit = 18 mins
Usual time = 18 × 4 = 72 mins