Rohit and Rahul are moving along a rectangular track ABCD. Rohit starts running at 6 km/hr from point A at 8:00 AM on the route A-D-C-B-A. Rahul starts walking at 8:50 AM from point C at a speed of 1 km/hr and takes the route of C-B-A-D-C. The length and breath of rectangular track is 6 km and 4 km respectively. At what time does Rohit overtake Rahul?

Rohit and Rahul are moving along a rectangular track ABCD. Rohit starts running at 6 km/hr from point A at 8:00 AM on the route A-D-C-B-A. Rahul starts walking at 8:50 AM from point C at a speed of 1 km/hr and takes the route of C-B-A-D-C. The length and breath of rectangular track is 6 km and 4 km respectively. At what time does Rohit overtake Rahul? Correct Answer 9:50 AM

Given:

The length of rectangular track = 6 km

Breath of rectangular track = 4 km

Speed of Rohit = 6 km/hr

Speed of Rahul = 8 km/hr

Calculations:

At 8:50 AM Rohit would have run = 6 × 50/60 = 5 km

He will 5 km away from Rahul.

He will overtake Rahul = 5/(6 – 1) = 1 hr

At 9:50 AM Rohit overtake Rahul.

Related Questions