Two varieties of coffee costing Rs. 180 per kg and Rs. 150 per kg are mixed in the ratios 4 : 5 and 3 : 7 to form blend T1 and T2 respectively. T1 and T2 are mixed in a certain ratio and the resulting mixture is sold at Rs. 240 per kg at a profit of 50%. What is the ratio in which T2 and T1 are mixed?
Two varieties of coffee costing Rs. 180 per kg and Rs. 150 per kg are mixed in the ratios 4 : 5 and 3 : 7 to form blend T1 and T2 respectively. T1 and T2 are mixed in a certain ratio and the resulting mixture is sold at Rs. 240 per kg at a profit of 50%. What is the ratio in which T2 and T1 are mixed? Correct Answer 10 : 3
⇒ Cost of T1 = {180 × 4 + 150 × 5} / 9 = 490 / 3
⇒ Cost of T2 = {180 × 3 + 150 × 7) / 10 = 159
The resulting mixture is sold at 240 per kg with a profit of 50%.
Hence, the cost price of the mixture = 240(2 / 3) = 160
Let x kg of T1 be mixed with y kg of T2 to form the resulting mixture.
⇒ / = 10 : 3
∴ required ratio = 10 : 3
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025