Gopi and Kishan travel from A to B and the ratio of their speed is 3 ∶ 5. Gopi starts at 10:00 A.M. and Kishan starts at 2:00 P.M. then, find at what time Kishan will overtake Gopi.
Gopi and Kishan travel from A to B and the ratio of their speed is 3 ∶ 5. Gopi starts at 10:00 A.M. and Kishan starts at 2:00 P.M. then, find at what time Kishan will overtake Gopi. Correct Answer 8:00 P.M.
Given:
The ratio of Gopi’s and Kishan’s speed = 3 ∶ 5
Gopi starts at 10:00 A.M.
Kishan starts at 2:00 P.M.
Concept used:
Relative speed is defined as the speed of a moving object with respect to another.
Relative speed = S1 – S2 ...(S1, S2 are speed) (S1 > S2)
Formula used:
Speed = Distance / time
Time to overtake = Distance / Relative speed
Calculations:
Let the speed of Gopi be 3x
Let the speed of Kishan be 5x
⇒ Distance traveled by Gopi before Kishan starts = 3x × 4 = 12x
Relative speed of Gopi and Kishan = 5x – 3x = 2x
Time to overtake = 12x / 2x = 6 hours
Time to overtake = 2:00 P.M. + 6 hours = 8:00 P.M.
∴ Kishan overtakes Gopi at 8:00 P.M.