An electronic device makes a beep after every 45 seconds, another device makes a beep after every 60 seconds and the third device makes a beep after every 72 seconds. They beeped together at 8:30 am. At what time will they beep together at the earliest?
An electronic device makes a beep after every 45 seconds, another device makes a beep after every 60 seconds and the third device makes a beep after every 72 seconds. They beeped together at 8:30 am. At what time will they beep together at the earliest? Correct Answer 8:36 am
Given:
Time after which first device beeps = 45 sec.
Time after which second device beeps = 60 sec.
Time after which third device beeps = 72 sec.
Time when all devices beeped together = 8:30 am
Concept Used:
The time after which all the devices will beep together is LCM of the time of beep of individual devices.
Calculations:
Let the time after which all the devices will beep together be t.
Time of beep of first device = 45 sec.
Factors of 45 = 3 × 3 × 5
Time of beep of second device = 60 sec.
Factors of 60 = 2 × 2 × 3 × 5
Time of beep of third device = 72 sec.
Factors of 72 = 2 × 2 × 2 × 3 × 3
Time when all devices will beep together = t = LCM of (45, 60, 72) = 2 × 2 × 2 × 3 × 3 × 5 = 360 sec. = 360/60 mins = 6 mins
The time when all devices beep together earliest = 8:30 am + 6 mins = 8:36 am
∴ The time when all devices will beep together earliest is 8:36 am.