A man divided his journey into three parts of distances of 18 km, 20 km, and 27 km. He travelled the distances at the speeds of 6 km/h, 5 km/h, and 9 km/h, respectively. What was his average speed during the entire journey?

A man divided his journey into three parts of distances of 18 km, 20 km, and 27 km. He travelled the distances at the speeds of 6 km/h, 5 km/h, and 9 km/h, respectively. What was his average speed during the entire journey? Correct Answer 6.5 km/h

Given:

The man covers 18 km distance at the speed = 6 km/hr. 

He covers 20 km distance at the speed = 5 km/hr. 

He covers 27 km distance at the speed = 9 km/hr. 

Formula:

Average speed = (Total distance/Total time)

Calculation:

Time taken by man to cover 18 km distance at the speed of 6 km/hr. = 18/6 = 3 hrs.

Time taken by man to cover 20 km distance at the speed of 5 km/hr. = 20/5 = 4 hrs.

Time taken by man to cover 27 km distance at the speed of 9 km/hr. = 27/9 = 3 hrs.

Total distance = 18 + 20 + 27 = 65 km

Total time = 3 + 4 + 3 = 10 hrs.

∴ Average speed = 65/10 = 6.5 km/hr. 

Related Questions