A pipe fills 15% of a tank in an hour. From every next hour efficiency of pipe is three times of its previous hour efficiency. Then find first hour efficiency is what % of third hour efficiency

A pipe fills 15% of a tank in an hour. From every next hour efficiency of pipe is three times of its previous hour efficiency. Then find first hour efficiency is what % of third hour efficiency Correct Answer 11.11%

Given:

A pipe fills 15% of a tank in an hour. Its efficiency increased three times the next hour

Formula used:

Total capacity = LCM

Efficiency = Total Capacity/Time

Calculation:

A pipe fills 15% of a tank in an hour

It can fill full tank in = 1 × 100/15 = 20/3 hours

Capacity of the pipe will be 3/20 units per hour

It is given that efficiency increased 3 times next hour

Efficiency in 2nd hour = (3/20) × 3 = 9/20

Efficiency in 3rd hour = (9/20) × 3 = 27/20

Required percentage = ((3/20) ÷ (27/20)) × 100 = 11.11%

Related Questions