The volume of the water in two tanks, A and B, is in the ratio of 6 : 5. The volume of water tank A is increased by 30%. By what percentage should the volume of water in tank B be increased so that both the tanks have the same volume of water?
The volume of the water in two tanks, A and B, is in the ratio of 6 : 5. The volume of water tank A is increased by 30%. By what percentage should the volume of water in tank B be increased so that both the tanks have the same volume of water? Correct Answer 56%
Given:
The volume ratio of A, B is 6 ∶ 5
The volume of A is increased by 30%
Calculation:
Let the volume of A, B be 60, 50
New volume of A = 60(1 + 30/100) = 78
Difference between the volumes of A, B is 78 – 50 = 28
∴ Percentage Increase in volume = 100 × 28/50 = 56%
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025