The average score of a group of students in a test is 64. If 20% students obtained an average score of 91 and 25% students obtained an average score of 31, then what is the average score (correct to one decimal place) of the remaining students?

The average score of a group of students in a test is 64. If 20% students obtained an average score of 91 and 25% students obtained an average score of 31, then what is the average score (correct to one decimal place) of the remaining students? Correct Answer 69.2

Concept Used:

Sum = Average × Number of observation

Calculation:

Let the total number of students in a group be N.

Total score of group = 64N

Total score of 20% students = 20N/100 × 91

Total score of 25% students = 25N/100 × 31

Total score of 55% students = 64N - (20N/100 × 91 + 25N/100 × 31) = 38.3N

∴ Required average = 38.3N/(55N/100) = 69.2

Related Questions