The average weight of some students in a group is 42 kg. If 8 students having average weight 44 kg leave the group and 3 students having average weight 48.25 kg join the group, the average weight of the new group is 50 g more than that of the original group. How many students were there in the group initially?
The average weight of some students in a group is 42 kg. If 8 students having average weight 44 kg leave the group and 3 students having average weight 48.25 kg join the group, the average weight of the new group is 50 g more than that of the original group. How many students were there in the group initially? Correct Answer 60
Given:
Average weight of some students = 42 kg
Average weight of 8 students who leave = 44 kg
Average weight of 3 students who join = 48.25 kg
Concept used:
Average = Sum of elements/No. of elements
Calculation:
Let total number of students in the group be x
Average weight of x students = 42
Sum of weight of x students = 42x
Average weight of 8 students = 44
Sum of weight of 8 students = 44 × 8 = 352
Average weight of 3 students = 48.25
Sum of weight of 4 students = 48.25 × 3 = 144.75
According to the question,
42x – 352 + 144.75 = (x – 8 + 3) × (42 + 0.05)
⇒ 42x – 207.25 = (x – 5) × 42.05
⇒ 42x – 207.25 = 42.05x – 210.25
⇒ 42.05x – 42x = 210.25 – 207.25
⇒ 0.05x = 3
⇒ x = 5/0.05
⇒ x = 60
∴ Initially 60 students were in the group.