The average weight of some persons in a group is 76 kg. If 15 persons with average weight 72 kg join the group or 5 persons with average weight 84 kg leave the group, the average weight of the persons in the group in both cases is the same. How many persons were there in the group, initially?

The average weight of some persons in a group is 76 kg. If 15 persons with average weight 72 kg join the group or 5 persons with average weight 84 kg leave the group, the average weight of the persons in the group in both cases is the same. How many persons were there in the group, initially? Correct Answer 45

Given:

The average weight of some persons in a group = 76 kg

Calculation:

Let, the total number of persons = x

15 persons with an average weight of 72 kg join the group

The average weight will reduce = /(x + 15) = 60/(x + 15)

5 persons with an average weight of 84 kg leave the group

The average weight will reduce = /(x - 5) = 40/(x - 5)

So, 60/(x + 15) = 40/(x - 5)

⇒ 3/(x + 15) = 2/(x - 5)

⇒ 3x - 15 = 2x + 30

⇒ 3x - 2x = 30 + 15

⇒ x = 45

∴ The total of 45 persons were there in the group.

Related Questions