1600ml mixture of milk and water contains 40% water. What quantity of the mixture of milk and water should be replaced with 20% water concentration so that the resultant solution contains 30% water concentrate?

1600ml mixture of milk and water contains 40% water. What quantity of the mixture of milk and water should be replaced with 20% water concentration so that the resultant solution contains 30% water concentrate? Correct Answer 800 ml

CALCULATION:

Water in 1600 ml = 40/100 × 1600 = 640 ml

Let x ml of mixture is replaced.

Quantity of water after replacement = 640 - 0.4x + 0.2x = 640 - 0.2x

Now,

640 - 0.2x/1600 × 100 = 30

640 - 0.2x = 480

x = 800 ml

∴ 800 ml mixture should be replaced

Related Questions

Jar A comprises a mixture of milk and water in the ratio of 3 : 2 respectively. Another mixture of milk and water is added to jar A and the ratio of milk and water in the resultant mixture changes. What was the initial quantity of mixture present in Jar A? I. The ratio of milk and water in the mixture that was added to Jar A was 2 : 1 respectively. II. The ratio of the new quantities of milk and water in Jar A was 8 : 5 respectively. The quantity of water in the mixture added to jar A was 6 litre.
The question given below consists of a statement and/or a question and two statements numbered l and ll given below it. You have to decide whether the data provided in the statement(s) is sufficient to answer the question. What is the quantity of the milk in 120 litres of a mixture of milk and water? l. If 12 litres of water is added to the mixture, then the ratio of the quantity of milk to that of the water would be 8 : 3 ll. 20 litres of the solution is taken out and replaced with pure milk, then the ratio of the quantity of milk to that of water in the solution would be 5 : 1.