A man riding his bicycle covers 150 meters in 25 second. What is his speed in km per hour?
A man riding his bicycle covers 150 meters in 25 second. What is his speed in km per hour? Correct Answer 21.6
Given:
Distance = 150 meters
Time = 25 seconds
Formula used:
Speed = distance/time
Calculation:
Speed = 150/25 = 6 m/s
Speed in km/hr = (6 × 18)/5 = 108/5 = 21.6
∴ Speed in km per hour is 21.6 km/hr
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025