A 100-meter long train crosses a 200-meter long and 20-meter wide bridge in 20 seconds. What is the speed of the train in Km/hour?

A 100-meter long train crosses a 200-meter long and 20-meter wide bridge in 20 seconds. What is the speed of the train in Km/hour? Correct Answer 54

CONCEPT USED:

Concept of speed and time is used here

CALCULATION:

Length of the train = 100 m

Length of the bridge = 200 m

Distance traveled to cross the bridge = length of the train + length of the bridge

⇒ d = 100 m + 200 m

⇒ 300m

Time taken to cross the bridge = 20 seconds

Therefore speed of the train = 300/20 = 15 m/s = (15 ×18)/5 = 54 kmph

Mistake Points

The main thing to be considered here is the fact that the width of the bridge is given in order to confuse the student. We only need to focus on the values that we need.

Related Questions