A & B enter into a partnership by investing 1500 & 1200 respectively. After 5 months A withdraws 20% of the amount which he has invested and after passing two more months B adds 50% of the amount which A withdraws after 5 months. If after 1 year the total profit is 5175, then what is the value of 10% of the profit of B?

A & B enter into a partnership by investing 1500 & 1200 respectively. After 5 months A withdraws 20% of the amount which he has invested and after passing two more months B adds 50% of the amount which A withdraws after 5 months. If after 1 year the total profit is 5175, then what is the value of 10% of the profit of B? Correct Answer 252.5

Given:

A & B enter into a partnership by investing 1500 & 1200 respectively.

After 5 months A withdraws 20% of the amount which he has invested and after passing of two more months B adds 50% of more amount which A had withdrawn earlier.

Total profit is of 5175.

Formula used:

Profit = Amount of investment × Time of investment

Calculation:

Amount invested by A in the starting = 1500

Amount invested by B in the starting = 1200

The amount A withdraws after 5 months = 20% of 1500 = 300

That means A invested 1500 for 5 months and 1200 for 7 months.

The amount B adds after 7 months = 50% of 300 = 150

That means B invested 1200 for 7 months and 1350 for 5 months.

A’s profit = 1500 × 5 + 1200 × 7

⇒ A’s profit = 7500 + 8400

⇒ A’s profit = 15900

B’s profit = 1200 × 7 + 1350 × 5

⇒ B’s profit = 8400 + 6750

⇒ B’s profit = 15150

Ratio of the profit of A and B = 15900 : 15150

⇒ 106 : 101

Total 207 unit ≡  5175

⇒ 1 unit = 25

B’s profit = 101 unit = 25 × 101= 2525

10% of 2525 = 252.5

∴ The required answer is 252.5.

Related Questions

Consider the 5 × 5 matrix \[{\text{A}} = \left[ {\begin{array}{*{20}{c}} 1&2&3&4&5 \\ 5&1&2&3&4 \\ 4&5&1&2&3 \\ 3&4&5&1&2 \\ 2&3&4&5&1 \end{array}} \right