The mass of a cannon is 500 kg and it recoils with a speed of 0.25 m/s. What is the momentum of the cannon?
The mass of a cannon is 500 kg and it recoils with a speed of 0.25 m/s. What is the momentum of the cannon? Correct Answer 125 kg m/s
Mass of the cannon = 500 kg,
Recoil speed = 0.25 m/s
Momentum =?
Momentum = m x v = 500 x 0.25 = 125 kg m/s
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025