Calculate the momentum of a gun of mass 400 kg when it recoils with a velocity of 0.25 ms-1.
Calculate the momentum of a gun of mass 400 kg when it recoils with a velocity of 0.25 ms-1. Correct Answer 100 kg.ms<sup>-1</sup>
- Momentum is defined as the product of mass and velocity.
- Mass of the gun = 400 kg
- Its recoil velocity is 0.25 ms-1
- We know that formula momentum (p) = mv
- Now by substituting the above values we get (p) = 400 × 0.25
= 100 kg.m/s.
- The momentum of a gun is 100 kg.ms-1.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025