Raman calculates profit/loss on selling price. Raman suffered a loss of 16.66% on selling an article. Rajat earned a profit of 50% on selling an article. Selling price of both the articles is Rs 1200. Cost price of Raman’s is what percentage of cost price of Rajat’s article?
Raman calculates profit/loss on selling price. Raman suffered a loss of 16.66% on selling an article. Rajat earned a profit of 50% on selling an article. Selling price of both the articles is Rs 1200. Cost price of Raman’s is what percentage of cost price of Rajat’s article? Correct Answer 175 percent
Given:
loss of Raman = 16.66%
Profit of Rajat = 50%
Selling price of both the articles = Rs 1200
Formula Used:
Profit% = (SP - CP)/CP × 100
Loss% = (CP - SP)/CP × 100
where CP → Cost Price, SP → Selling Price
Calculations:
Cost Price of Raman be "A"
16.66% = (A - 1200)/1200 × 100 (Base will be 1200, Since Raman calculates profit/loss on selling price)
A = 1400
Cost Price of Rajat be "B"
50% = (1200 - B)/B × 100
B = 800
(Cost price of Raman’s/cost price of Rajat’s article) × 100 = 175%