A good costs Rs. 12,000. A customer can choose either of the pairs of successive discounts. Pair A consists of successive discounts of 20% and 30% and pair B consists of 40% and 10%. Customer X chose pair A and customer Y chose pair B. What is the difference in their payment for the good?.
A good costs Rs. 12,000. A customer can choose either of the pairs of successive discounts. Pair A consists of successive discounts of 20% and 30% and pair B consists of 40% and 10%. Customer X chose pair A and customer Y chose pair B. What is the difference in their payment for the good?. Correct Answer Rs. 240
Given:
The cost price of good = 12000
Concept:
If two successive discount X% and Y% are given then total discount = X + Y - {(XY)/100}
Calculation:
⇒ The total discount percentage to the customer X = 20 + 30 - {(20 × 30)/100} = 50 - {600/100} = 50 - 6 = 44%
⇒ The purchased price of good for customer X = {(100 - 44)/100} × 12000 = (56/100) × 12000 = 56 × 120 = 6720
⇒ The total discount percentage to the customer Y = 40 + 10 - {(40 × 10)/100} = 50 - {400/100} = 50 - 4 = 46%
⇒ The purchased price of good for customer Y = {(100 - 46)/100} × 12000 = (54/100) × 12000 = 120 × 54 = 6480
⇒ The required difference = 6720 - 6480 = 240
∴ The required result will be 240.