A cantilever of length 1.5 m is loaded with a concentrated load ‘W’ at the unsupported end. The bending moment at the center of the beam is 2 kNm. What is the magnitude of the load ‘W’?

A cantilever of length 1.5 m is loaded with a concentrated load ‘W’ at the unsupported end. The bending moment at the center of the beam is 2 kNm. What is the magnitude of the load ‘W’? Correct Answer 2.666 kN

Explanation:

Given, Bending moment at the center of the beam is 2 kNm.

[ alt="F1 Akhil 16-09-21 Savita D2" src="//storage.googleapis.com/tb-img/production/21/09/F1_Akhil_16-09-21_Savita_D2.png" style="width: 187px; height: 121px;">

Mx = W × distance from end(x)

When, Mx = 2 kNm at x = 0.75 m

2 = W × 0.75

W = 2.666 kN

Related Questions