In a family, the income of Amala is 180% of the income of her husband Balu, and the income of Charu is 150% of the income of Amala. If the total income of Amala, Balu and Charu together is Rs.1,10,000, what is Charu’s income?

In a family, the income of Amala is 180% of the income of her husband Balu, and the income of Charu is 150% of the income of Amala. If the total income of Amala, Balu and Charu together is Rs.1,10,000, what is Charu’s income? Correct Answer Rs.54,000

Given:

The income of Amala is 180% of Balu and the income of Charu is 150% of the income of Amala.

Total income of Amala, balu and Charu is Rs. 1,10,000.

Now, If we assume that the income of Balu is x, then-

Income of Amala is 180% of x i.e. 1.8x

Similarly,

income of Charu will be 150% of 1.8x i.e 1.5 × (1.8x) = 2.7x 

Now, the Total income of Amala, Balu, and Charu will be as

⇒ x + 1.8x + 2.7x = 110000

⇒ 5.5x = 110000

⇒ x = 110000 ÷ 5.5 = 20000 Rs.

Now, Charu's income, after putting the value of x is equal to 2.7 × 20000 = 54000 Rs.

Hence, the correct answer is "Option (4)".

Related Questions