In a U tube manometer filled with mercury and measuring the pressure of air in a container, the difference in height of the two columns is 12 cm. If the specific weight of mercury is 13.6 kg/liter, then what is the pressure measured by the manometer? (g = 10 m/sec2)
In a U tube manometer filled with mercury and measuring the pressure of air in a container, the difference in height of the two columns is 12 cm. If the specific weight of mercury is 13.6 kg/liter, then what is the pressure measured by the manometer? (g = 10 m/sec2) Correct Answer 0.1632 bar
Concept:
Pressure intensity at any point in a fluid, P = ρ×g×h
Where,
ρ = mass density of fluid which is assumed to be constant along with the depth, g = acceleration due to gravity, h = height of fluid measured from the free surface.
1 litre = 10-3 m3
1 pascal = 105 bar
Calculation:
Given:
S = 13.6 kg/liter, ρ = 13.6 × 103 kg/m3, h = 12 cm = 0.12 m
P = ρ×g×h = 13600 × 0.12 × 10 = 16320 pascal = 0.1632 bar
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025