A vehicle is moving on a two-lane highway with design speed of 65 kmph on a horizontal curve of radius 300 m. What is the required length of transition curve based on rate of introduction of super elevation? Consider width of pavement = 7.5 m, rate of super elevation, e = 0.06, rate of introduction of super elevation, N = 1 in 150 and outer edge of the pavement is rotated with respect to centre line.
A vehicle is moving on a two-lane highway with design speed of 65 kmph on a horizontal curve of radius 300 m. What is the required length of transition curve based on rate of introduction of super elevation? Consider width of pavement = 7.5 m, rate of super elevation, e = 0.06, rate of introduction of super elevation, N = 1 in 150 and outer edge of the pavement is rotated with respect to centre line. Correct Answer 33.75 m
Concept:
The length of the transition curve should be determined as the maximum of the following three criteria: rate of change of centrifugal acceleration, rate of change of super-elevation, and an empirical formula given by IRC.
BASED ON RATE OF CHANGE OF SUPERELEVATION AND EXTRA WIDENING:
Let 1 in N is the allowable rate of introduction of superelevation and E is the raise of the outer edge with respect to the inner edge. W is the normal width of pavement in meters. We is the extra width of pavement in meters and e is the rate of super-elevation.
If the pavement outer edge is raised and the inner edge is depressed with respect to the center of the pavement then,
Ls = / 2
For simplicity we can ignore value of extra widening for objective type of question.
So, Ls = eNW/2
Calculation:
Given,
e = 0.06, N = 150, W = 7.5 m
∴ Ls = eNW/2
Ls = (0.06 × 150 × 7.5)/2 = 33.75 m