Study the given histogram and answer the question that follows. The total number of neon lamps having lifetime of 800 or more hours is approximately what percentage more than the total number of neon lamps having lifetime of 400 or more hours but less than 800 hours?

Study the given histogram and answer the question that follows. The total number of neon lamps having lifetime of 800 or more hours is approximately what percentage more than the total number of neon lamps having lifetime of 400 or more hours but less than 800 hours? Correct Answer 12.5%

Calculation:

The total number of neon lamps having lifetime of 800 or more hours = 350 + 300 + 275 + 325 + 100

⇒ 1350

The total number of neon lamps having lifetime of 400 or more hours but less than 800 hours = 225 + 260 + 340 + 375

⇒ 1200

Difference = 1350 - 1200 = 150

Required % = (150/1200) × 100

⇒ 12.5%

∴ Required answer is 12.5%

Related Questions