A mixture of 170 ml contains vinegar oil and olive oil in the ratio of 6 : 11 respectively. If 70 ml of vinegar oil is added into it, then what will be the ratio of vinegar oil and olive oil in the new mixture?

A mixture of 170 ml contains vinegar oil and olive oil in the ratio of 6 : 11 respectively. If 70 ml of vinegar oil is added into it, then what will be the ratio of vinegar oil and olive oil in the new mixture? Correct Answer 13 : 11

Given:

Total quantity of mixture = 170 ml 

Ratio of vinegar and olive oil = 6 : 11

Quantity of vinegar added = 70 ml

Calculation:

According to the question 

Amount of vinegar = 170 × (6/17) = 60 ml

Amount of olive oil = 170 - 60 = 110 ml

Now, 70 ml vinegar oil is added 

So, Quantity fo vinegar in new mixture = 60 + 70 

⇒ Quantity of vinegare in new mixture = 130 ml 

So, Quantity of vinegar : Quantity of olive = 130 : 110

⇒ 13 : 11

∴ The required ratio of vinegar oil and olive oil is 13 : 11.

Related Questions

Jar A comprises a mixture of milk and water in the ratio of 3 : 2 respectively. Another mixture of milk and water is added to jar A and the ratio of milk and water in the resultant mixture changes. What was the initial quantity of mixture present in Jar A? I. The ratio of milk and water in the mixture that was added to Jar A was 2 : 1 respectively. II. The ratio of the new quantities of milk and water in Jar A was 8 : 5 respectively. The quantity of water in the mixture added to jar A was 6 litre.