A cross-section of a slit circular tube of constant thickness is shown in the figure below. Calculate the distance 'e' from the center of the circle (C) to the shear center (S), if the radius r = 20 cm.

A cross-section of a slit circular tube of constant thickness is shown in the figure below. Calculate the distance 'e' from the center of the circle (C) to the shear center (S), if the radius r = 20 cm. Correct Answer <span style="">e = 40 cm.</span>

Explanation:

Given data:

r = 20 cm

e = distance between the center of the circle (C) to the shear center (S)

  Additional InformationShear center

  • The shear center is a point in the cross-section through which no twisting is produced.

 

Related Questions