A driver drives 20 km towards east. He then takes a left turn and drives 10 km after which he goes 12 km towards west. Next, he takes a right turn and drives 5 km. How far is he from the starting point?
A driver drives 20 km towards east. He then takes a left turn and drives 10 km after which he goes 12 km towards west. Next, he takes a right turn and drives 5 km. How far is he from the starting point? Correct Answer 17 km
The given information can be depicted in the following diagram:
[ alt="08.02.2018.018" src="//storage.googleapis.com/tb-img/production/18/02/08.02.2018.018.PNG" style="height:203px; width:315px">
Here, we can see that distance of B from the initial point is 20 – 12 = 8 km and BE = 10 + 5 = 15 km.
[ alt="08.02.2018.019" src="//storage.googleapis.com/tb-img/production/18/02/08.02.2018.019.PNG" style="height:188px; width:295px">
By Pythagoras Theorem:
= √152 + 82
= √289
Therefore, distance of point E from the initial point is 17 km by Pythagoras’ theorem.