Aman travels 800 km in partly by rail and partly by steamer. He spends 7 hours more time on steamer. If the velocity of the steamer is 20 km/hr andthe velocity of rail is 55 km/hr, how much distance does he cover by steamer?

Aman travels 800 km in partly by rail and partly by steamer. He spends 7 hours more time on steamer. If the velocity of the steamer is 20 km/hr andthe velocity of rail is 55 km/hr, how much distance does he cover by steamer? Correct Answer 316 km

Let time spent on rail be t

Distance = Speed × Time

⇒ t × 55 + (t + 7) × 20 = 800

⇒ 75t = 800 – 140 = 660

⇒ t = 8.8 hr

∴ Distance covered in steamer = (8.8 + 7) × 20 = 316 km

Related Questions