A sold a cycle to B at a profit of 20%. B sold the cycle to C at a profit of 30%. If C pays Rs. 468 for cycle, then for how much A bought the cycle?

A sold a cycle to B at a profit of 20%. B sold the cycle to C at a profit of 30%. If C pays Rs. 468 for cycle, then for how much A bought the cycle? Correct Answer 300

GIVEN:

A to B = 20% Profit for A

B to C = 30% Profit for B

Selling Price for B = Rs 468

FORMULA USED:

Selling Price = Cost Price + Cost Price × Gain%

CALCULATION:

Let Cost Price of cycle be x

⇒ Selling Price by A = x + 0.2x = 1.2x             

⇒ Selling Price by B = 1.2x + 0.3 × 1.2x = 1.56x         

⇒ 1.56x = 468

∴ x = 468/1.56 = Rs. 300

Related Questions