While preparing an alcohol-water solution with 30% alcohol, accidently, more alcohol was mixed, and a solution containing 40% alcohol was made. How much water should be added in 20 litres of the prepared solution to obtain the desired solution?
While preparing an alcohol-water solution with 30% alcohol, accidently, more alcohol was mixed, and a solution containing 40% alcohol was made. How much water should be added in 20 litres of the prepared solution to obtain the desired solution? Correct Answer 20/3 litres
Let the amount of water to be added be ‘x’ litres
Amount of alcohol in 20 litres of prepared solution = 40% of 20 = 8 litres
After adding ‘x’ litres of water in 20 litres of solution, alcohol should be 30% of the final solution
⇒ Amount of alcohol in final solution = 30% of (20 + x) = (6 + 0.3x) litres
∵ The amount of alcohol remains the same,
⇒ 6 + 0.3x = 8
⇒ 0.3x = 2
⇒ x = 2/0.3 = 20/3 litres
∴ Amount of water to be added is 20/3 litres
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025