The following question is accompanied by two statements (I) and (II). You have to determine which statement(s) is/are sufficient/necessary to answer the questions. How many litres of water should be mixed in a mixture of milk and water to maintain 25% water in the final mixture? Statement I∶ Initially the mixture contains 90% milk. Statement II∶ Final quantity of water in the mixture is 21 litres.

The following question is accompanied by two statements (I) and (II). You have to determine which statement(s) is/are sufficient/necessary to answer the questions. How many litres of water should be mixed in a mixture of milk and water to maintain 25% water in the final mixture? Statement I∶ Initially the mixture contains 90% milk. Statement II∶ Final quantity of water in the mixture is 21 litres. Correct Answer Statement I and statement II together are required to answer the question.

Statement II∶ 

Final quantity of water in the mixture is 21 litres.

Given that there should be 25% water in the final mixture;

∴ (Total quantity of final mixture) = 21/0.25 = 84 litres

∴ Quantity of milk in final mixture = 84 × 0.75 = 63 litres

Since the quantity of milk remains the same;

∴ Quantity of milk in the initial mixture = 63 litres

Statement I∶ 

Initially, the mixture contains 90% milk.

∴ Initial quantity of mixture = 63/0.9 = 70 litres

∴ Quantity of water that should be mixed to make 25% water in the final mixture = 84 – 70 = 14 litres

∴ Statement I and statement II together are required to answer the question.

Related Questions

The question given below consists of a statement and/or a question and two statements numbered l and ll given below it. You have to decide whether the data provided in the statement(s) is sufficient to answer the question. What is the quantity of the milk in 120 litres of a mixture of milk and water? l. If 12 litres of water is added to the mixture, then the ratio of the quantity of milk to that of the water would be 8 : 3 ll. 20 litres of the solution is taken out and replaced with pure milk, then the ratio of the quantity of milk to that of water in the solution would be 5 : 1.