Kartik and Bhumi started a business with the investment of Rs. 8,40,000 from which Kartik invested 57.14% of money. After end of 3rd year, Bhumi want to leave with her investment and part of profit. How much money will get the Bhumi if company making the profit of Rs. 1,40,000 per year?

Kartik and Bhumi started a business with the investment of Rs. 8,40,000 from which Kartik invested 57.14% of money. After end of 3rd year, Bhumi want to leave with her investment and part of profit. How much money will get the Bhumi if company making the profit of Rs. 1,40,000 per year? Correct Answer Rs. 5,40,000

GIVEN :

Sum of the investment = Rs. 8,40,000

Amount invested by Kartik = 57.14% of 840000

= (4/7) × 840000 = Rs. 4,80,000

Amount invested by Bhumi = 840000 – 480000 = Rs. 3,60,000

Total profit company made in 3 year = 140000 × 3 = Rs. 4,20,000

 

FORMULA USED :

As we know, ratio of profit is depend on amount of investment and time period.

 

CALCULATION :

Profit of Bhumi = (100 – 57.14)% of 420000 = 42.86% of 420000

= (3/7) × 420000 = Rs. 1,80,000

∴ Amount of Bhumi = 360000 + 180000

= Rs. 5,40,000

Related Questions