There are 2 inlet taps and 2 outlet tap in a tank. Inlet taps X and Y can fill the tank in 20 and 24 hours respectively while the two outlet taps P and Q have equal efficiency. If all the taps are opened together then the tank is filled in 40 hours, then find in how many hours tap P alone will empty the 2/3rd of the tank.
There are 2 inlet taps and 2 outlet tap in a tank. Inlet taps X and Y can fill the tank in 20 and 24 hours respectively while the two outlet taps P and Q have equal efficiency. If all the taps are opened together then the tank is filled in 40 hours, then find in how many hours tap P alone will empty the 2/3rd of the tank. Correct Answer 20 hours
Suppose capacity of the tank = 120 units (LCM of 20 and 24)
⇒ Efficiency of tap X = 120/20 = 6
⇒ Efficiency of tap Y = 120/24 = 5
Suppose the efficiency of tap P and Q = x
Since when all the taps are opened together then the tank is filled in 40 hours
⇒ (6 + 5) × 40 – 40 × 2x = 120
⇒ 80x = 320
⇒ x = 4
⇒ Efficiency of tap P and Q = 4
∴ Time taken by tap P to empty 2/3rd tank = (120/4) × 2/3 = 20 hours
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025