Three alarms are ringed on an interval. If the time interval between 1st and 2nd alarm is 220 secs, 2nd and 3rd alarm is 180 secs and time interval between 3rd and 1st alarm is 88.88% of 2nd and 3rd alarm. After how much time does they ringed together?
Three alarms are ringed on an interval. If the time interval between 1st and 2nd alarm is 220 secs, 2nd and 3rd alarm is 180 secs and time interval between 3rd and 1st alarm is 88.88% of 2nd and 3rd alarm. After how much time does they ringed together? Correct Answer 264 min
Time interval between 3rd and 1st alarm = 88.88% of 180 = 8/9 × 180 = 160 secs
∴ Required time = LCM of (220, 180, 160) = 15840 seconds = 15840/60 = 264 min
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025