Bus A start from station X at a speed of 55 km/hr, while bus B start from station Y at a speed of 65 km/hr on the same time and are moving towards each other. If the distance between the stations X and Y is 300 km, how much more distance is to be covered by bus A to reach station Y from the meeting point of the two buses?
Bus A start from station X at a speed of 55 km/hr, while bus B start from station Y at a speed of 65 km/hr on the same time and are moving towards each other. If the distance between the stations X and Y is 300 km, how much more distance is to be covered by bus A to reach station Y from the meeting point of the two buses? Correct Answer 162.5 km
⇒ Speed of bus A = 55 km/hr
⇒ Speed of bus B = 65 km/hr
As, the two buses are moving towards each other, i.e., in opposite directions,
⇒ Relative speed = 55 + 65 = 120 km/hr
When the two buses meet, they have together covered a distance of 300 km
⇒ Time after the buses meet = Distance covered/Relative speed = 300/120 = 2.5 hrs
Now,
⇒ Distance covered by bus A in 2.5 hours = 2.5 × 55 = 137.5 km
⇒ Remaining distance to be covered by bus A to reach station Y = 300 – 137.5 = 162.5 km
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025