A company manufactured and sold shirts to a store earning a profit of 8%. The store sold the shirts to its customers earning a profit of 25%. If the manufacturing cost of a shirt is Rs. 350. If the customer purchases the shirt directly from the company then how much less money does the customer has to pay, if the manufacturer is selling at the same profit.
A company manufactured and sold shirts to a store earning a profit of 8%. The store sold the shirts to its customers earning a profit of 25%. If the manufacturing cost of a shirt is Rs. 350. If the customer purchases the shirt directly from the company then how much less money does the customer has to pay, if the manufacturer is selling at the same profit. Correct Answer Rs. 94.50
Manufacturing cost of a shirt = Rs. 350
Profit earned by company = 8%
⇒ Price of shirt for the store = 350 + 8% of 350 = 350 + 28 = Rs. 378
Now,
Profit earned by store = 25%
⇒ Price of shirt for the customer = 378 + 25% of 378 = 378 + 94.50 = Rs. 472.50
∴ The customer paid 472.50 – 378 = 94.50 less to buy the shirt
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025