A fruit seller has a certain number of guavas of which 10% are rotten. He sells 91% of the remaining and then 405 guavas are left. How many guavas he bought?

A fruit seller has a certain number of guavas of which 10% are rotten. He sells 91% of the remaining and then 405 guavas are left. How many guavas he bought? Correct Answer 5000

GIVEN:

Rotten Guavas = 10%

A fruit seller sold 91% of the remaining

Left Guavas = 405

CALCULATION:

Let the total number of Guavas be x

According to the question,

x × 90/100 × 9/100 = 405

x = (405 × 100 × 100)/(90 × 9) = 5,000

Related Questions