A boy plants a bomb at a place and starts running at 36 m/sec. After 43 sec, the bomb was blast. In how much time the sound of blast will be listen be listen by the boy if speed of sound is 552 m/sec?
A boy plants a bomb at a place and starts running at 36 m/sec. After 43 sec, the bomb was blast. In how much time the sound of blast will be listen be listen by the boy if speed of sound is 552 m/sec? Correct Answer 3 sec
Given:
A boy plants a bomb at a place and starts running at 36 m/sec.
After the 43-sec bomb blast
Calculation:
Boys distance in 43 sec = 43 × 36 m
Relative speed of sound and boy = 552 - 36 = 516 m/sec
time taken= 43 × 36/516 = 3 sec
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025