The switch in the circuit shown below is in position 1 for a long time. At time t = 0, it is moved to position 2. The value of VR at t = 0+ is
The switch in the circuit shown below is in position 1 for a long time. At time t = 0, it is moved to position 2. The value of VR at t = 0+ is Correct Answer -150 V
Concept:
A capacitor doesn’t allow a sudden change in voltage i.e.
Vc(0+) = Vc(0-)
Calculation:
For t = 0-, the circuit is represented as:
[ alt="F1 S.B Madhu 11.10.19 D 2" src="//storage.googleapis.com/tb-img/production/19/10/F1_S.B_Madhu_11.10.19_D%202.png" style="width: 210px; height: 103px;">
The voltage stored by the capacitor can be easily obtained by using KVL, i.e.
100 – Vc(0-) = 0
⇒ 100 = Vc(0-)
At t = 0+, the capacitor will have a voltage of 100 V (as it doesn’t allow a sudden change in voltage). The circuit at t = 0+ then becomes:
[ alt="F1 S.B Madhu 11.10.19 D 3" src="//storage.googleapis.com/tb-img/production/19/10/F1_S.B_Madhu_11.10.19_D%203.png" style="width: 201px; height: 106px;">
Applying KVL to calculate VR, we get,
⇒ VR + 100 + 50 = 0
⇒ VR = -150 V