Average quantity of waste that is collected from a colony on Monday and Tuesday is 21 kg. and average quantity waste that is collected from Tuesday to Friday is 18 kg. If average quantity of waste that is collected on all the five days is 18 kg, then how much waste is collected on Tuesday?
Average quantity of waste that is collected from a colony on Monday and Tuesday is 21 kg. and average quantity waste that is collected from Tuesday to Friday is 18 kg. If average quantity of waste that is collected on all the five days is 18 kg, then how much waste is collected on Tuesday? Correct Answer 24 kg.
Total waste collected on Monday and Tuesday = 21 × 2 = 42 kg.
Total waste collected from Tuesday to Friday = 18 × 4 = 72 kg.
Total waste collected from Monday to Friday = 18 × 5 = 90 kg.
Total waste collected on Monday = 90 - 72 = 18 kg.
Total waste collected on Tuesday = 42 - 18 = 24 kg.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025