A private taxi company charges a fixed charge along with a per kilometre charge based on the distance covered. For a journey of 24 km, the charges paid are Rs. 368 and for a journey of 32 km, the charges paid Rs. 464. How much will a person have to pay for travelling a distance of 15 km?

A private taxi company charges a fixed charge along with a per kilometre charge based on the distance covered. For a journey of 24 km, the charges paid are Rs. 368 and for a journey of 32 km, the charges paid Rs. 464. How much will a person have to pay for travelling a distance of 15 km? Correct Answer Rs. 260

A private taxi company charges a fixed charge along with a per kilometre charge based on the distance covered. For a journey of 24 km, the charges paid are Rs. 368 and for a journey of 32 km, the charges paid Rs. 464.

Let, the fixed charge be ‘a’ and charge per km be ‘b’.

According to question:

a + 24b = 368      ---- (I)

a + 32b = 464     ---- (II)

(II) - (I), we get:

32b - 24b = 96

8b = 96

b = 12

If we put the value of ‘b’ in equation (I), we get:

a + 24 × 12 = 368

a = 368 - 288

a = 80

For travelling a distance of 15 km, a person will have to pay Rs. (a + 15b) = Rs. (80 + 15 × 12) = Rs. (80 + 180) = Rs. 260.

Hence, ‘260’ is the correct answer.

Related Questions