Ankit covered 180 km distance in 10 hours. The first part of his journey he covered by train, then he hired a Taxi. The speed of the train and Taxi is 25 kmph and 15 kmph respectively. The ratio of the distances covered by the Train and the taxi is which of the following?
Ankit covered 180 km distance in 10 hours. The first part of his journey he covered by train, then he hired a Taxi. The speed of the train and Taxi is 25 kmph and 15 kmph respectively. The ratio of the distances covered by the Train and the taxi is which of the following? Correct Answer 5 : 7
Given:
Speed of the Train = 25 kmph
Speed of the Taxi = 15 kmph
Total Distance = 180 km
Total time = 10 hours
Concept:
Here equating the total time taken with the time taken by Train and time taken by Taxi
Explanation:
Let the distance covered by the train is D km
⇒ The distance covered by Taxi is (180 – D) km
Time = Distance/Speed
Calculation:
(D/25) + ((180 – D)/15) = 10
⇒ 10 × D = 750
⇒ D = 75
⇒ 180 – D = 180 – 75 = 105
∴ The ratio of the distance covered by the Train and the Taxi = 75 : 105 = 5 : 7