A water tank has 5 taps of Type-I which take 40 minutes to fill the empty tank together. Another 4 taps of Type-II take 1 hour to empty the full tank together. If 2 taps of Type-I and 3 taps of Type-II are opened simultaneously then how much time will it take to empty the fill tank?

A water tank has 5 taps of Type-I which take 40 minutes to fill the empty tank together. Another 4 taps of Type-II take 1 hour to empty the full tank together. If 2 taps of Type-I and 3 taps of Type-II are opened simultaneously then how much time will it take to empty the fill tank? Correct Answer 6 hours 40 min

FORMULA:

The capacity of Tank = Time Required to Fill/Empty Tank × Efficiency of Pipes

CALCULATION:

The efficiency of each Type-I tap = (1/200) unit/minute

The efficiency of each Type-II tap = (1/240) unit/minute

⇒ The net efficiency of 2 taps of Type-I and 3 taps of Type-II = (3/240) – (2/200)

= 1/80 – 1/100

= 1/400 unit per minute

∴ Time taken  = 400 minutes

= 6 hours 40 minutes

Related Questions