A car driver leaves Jaipur at 9:00 AM and expects to reach a place 350 km from Jaipur at 1:30 PM. At 11:30 AM he finds that he has covered only 40% of the distance. By how much he has to increase the speed of the car in order to keep up his schedule (in percentage)?
A car driver leaves Jaipur at 9:00 AM and expects to reach a place 350 km from Jaipur at 1:30 PM. At 11:30 AM he finds that he has covered only 40% of the distance. By how much he has to increase the speed of the car in order to keep up his schedule (in percentage)? Correct Answer <span lang="EN-IN" style=" line-height: 107%; background-image: initial; background-position: initial; background-size: initial; background-repeat: initial; background-attachment: initial; background-origin: initial; background-clip: initial;">87.5%</span>
Given:
A car driver leaves Jaipur at 9:00 AM.
He expects to reach a place 350 km from Jaipur at 1:30 PM
At 11:30 AM he finds that he has covered only 40% of the distance.
Concept:
Speed is inversely proportional to time and directly proportional to distance.
Formula:
Speed = Distance/Time
Calculation:
Time taken by driver to cover 40% distance = 2.5 hours
Total distance = 350 km
So 40% distance = (40/100) × 350
⇒ 4 × 35 = 140 km
His speed in starting = (distance covered till 11:30 AM/total time till 11:30)
⇒ 140/2.5 = 56 km/hr
His expected time to reach at other place = 4.5 hours
Remaining time = 4.5 – 2.5 = 2 hours
Remaining distance = 350 – 140 = 210 km
Now his speed to cover remaining distance in 2 hours
⇒ Speed = 210/2 = 105 km/hr
Increment in speed = 105 – 56 = 49 km/hr
Thus the percentage increment in speed
⇒ (increment in speed/starting speed) × 100
⇒ (49/56) × 100 = 87.5%
Hence he has to increase the speed by 87.5% of the car in order to keep up his schedule.