Pipes A can fills 50% more then Pipes B in the same time. Pipes B can fill the tank in 30 hr. only B starts filling the tank and after 12 hr A also open. How many hours should Pipes A and B both open to filled the remaining tank.

Pipes A can fills 50% more then Pipes B in the same time. Pipes B can fill the tank in 30 hr. only B starts filling the tank and after 12 hr A also open. How many hours should Pipes A and B both open to filled the remaining tank. Correct Answer 7.2 hr

Given:

Pipes A can fills 50% more than Pipes B in the same time

Pipes B can fill the tank = 30 hr

Concept Used:

Capacity of tank = efficiency × time

Calculations:

Ratio of efficiency of Pipes A and B = 3 ∶ 2

Ratio of time taken by tank A and B = 2 ∶ 3 = 2x ∶ 3x

Pipes B can fill the tank in 30 hr = 3x

⇒ 3x = 30

⇒ x = 10

⇒ Pipes A = 2x = 2 × 10 = 20 hr

⇒ Let capacity of tank = 60 litre

⇒ Efficiency of Pipe A = 60/20 = 3 litre/hr

Efficiency of pipe B = 2 litre/hr

⇒Tank filled by pipe b in 12 hours = 2 × 12 = 24 litres

⇒ Tank unfilled = 60 – 24 = 36 litres

⇒ Tank filled by both pipes A and B together in 1 hr = 3 + 2 = 5 litre/hr

⇒ Time taken to filled 36 litres = 36/5 = 7.2 hr

∴ Required time to fill the tank is 7.2 hrs.

Related Questions