Ten signals, each requiring 3000 Hz, are multiplexed onto a single channel using FDM. How much minimum bandwidth is required for the multiplexed channel? Assume that the guard bands are 300 Hz wide. 

Ten signals, each requiring 3000 Hz, are multiplexed onto a single channel using FDM. How much minimum bandwidth is required for the multiplexed channel? Assume that the guard bands are 300 Hz wide.  Correct Answer 32,700

Data:

Ten signals with each having 3000 Hz frequency.

Multiplexed onto a single channel. 

Explanation

If there are n signals multiplexed onto a single channel. Then the number of guard bands i.e. gap between each signal required = n -1

Here, guard bands required = 10 - 1 = 9 (each 300 Hz wide).

Minimum bandwidth required for the multiplexed channel = 3000 × 10 + 300 × 9 

= 30000 + 2700

= 32700 Hz

Related Questions