Five channels each with 100 kHz bandwidth are to be multiplexed together. What is the minimum bandwidth of the link, if there is a need for a guard band of 10 kHz between the channels to prevent interference?

Five channels each with 100 kHz bandwidth are to be multiplexed together. What is the minimum bandwidth of the link, if there is a need for a guard band of 10 kHz between the channels to prevent interference? Correct Answer 540 kHz

Concept:

Total Bandwidth required = Total channel bandwidth + (n-1)× Guard band

where;

n → Number of channels

Total channel bandwidth = n × (Bandwidth of each channel)

Calculation:

Given;

Bandwidth of each channel = 100 kHz

Number of channel (n) = 5

Guard band = 10 kHz

Total Bandwidth required = (5 × 100) + {(5 - 1) × 10} = 540 kHz

Related Questions