3 men, 2 women and 4 children can complete a work in 18 days. A women and 2 children can complete it in 40 days and 3 men and 5 children can complete the work in 36 days, then find in how much time will 10W + 20C to complete the work half work.
3 men, 2 women and 4 children can complete a work in 18 days. A women and 2 children can complete it in 40 days and 3 men and 5 children can complete the work in 36 days, then find in how much time will 10W + 20C to complete the work half work. Correct Answer 2 days
Given:
3M + 2W + 4C = 18 days
W + 2C = 40 days
3M + 5C = 36 days
Concept used:
Total work = LCM
Work done in unit value of time is known as efficiency
Formula used:
Efficiency = total work / total days
Calculations:
Let the total work be x
Efficiency of 3M + 2W + 4C = x / 18 ...1)
Efficiency of W + 2C = x / 40 ...2)
Efficiency of 3M + 5C = x / 36 ...3)
Multiple equation (2) with 2
W + 2C = x / 40
⇒ 2W + 4C = 2x / 40
⇒ 2W + 4C = x / 20 ...4)
Subtract equation (4) from equation (1)
⇒ 3M + 2W + 4C – (2W + 4C) = (x / 18) – (x / 20)
⇒ 3M = (10x – 9x) / 180
⇒ M = x / 540
Efficiency of one man = x / 540
Put the value of efficiency of one man in equation (3)
3M + 5C = x / 36
⇒ 3(x / 540) + 5C = x / 36
⇒ x / 180 + 5C = x / 36
⇒ 5C = (x / 36) – (x / 180)
⇒ 5C = (5x – x) / 180
⇒ 5C = 4x / 180
⇒ C = x / 225
Efficiency of one child = x / 225
Put the value of efficiency of one child in equation (2)
W + 2C = x / 40
⇒ W + 2(x / 225) = x / 40
⇒ W = (x / 40) – (2x / 225)
⇒ W = (45x – 16x) / 1800
⇒ W = 29x / 1800
Efficiency of one woman = 29x / 1800
Efficiency of 10W + 20C = 10(29x / 1800) + 20(x / 225)
⇒ (29x / 180) + (4x / 45)
⇒ 45x / 180
⇒ x / 4
Half work = x / 2
Time Taken by 10W + 20C = Half work / Efficiency
⇒ (x / 2) / (x / 4)
⇒ 4 / 2
⇒ 2 days
∴ Time taken by 10W + 20C is 2 days
Alternate solution:
Total work = LCM
Total work = 360
Efficiency of 3M + 2W + 4C = 360 / 18 = 20 ...1)
Efficiency of W + 2C = 360 / 40 = 9 ...2)
Efficiency of 3M + 5C = 360 / 36 = 10 ...3)
Multiple equation (2) with 2
W + 2C = 9
⇒ 2W + 4C = 18 ...4)
Subtract equation (4) from equation (1)
⇒ 3M + 2W + 4C – (2W + 4C) = 20 – 18
⇒ 3M = 2
⇒ M = 2 / 3
Efficiency of one man = 2 / 3
Put the value of efficiency of one man in equation (3)
3M + 5C = 10
⇒ 3(2 / 3) + 5C = 10
⇒ 5C = 8
⇒ C = 8 / 5
Efficiency of one child = 8 / 5
Put the value of efficiency of one child in equation (2)
W + 2C = 9
⇒ W + 2(8 / 5) = 9
⇒ W = (45 – 16)5
⇒ W = 29 / 5
Efficiency of one woman = 29 / 5
Efficiency of 10W + 20C = 10(29 / 5) + 20(8 / 5)
⇒ 58 + 32 = 90
Half work = 360 / 2 = 180
Time Taken by 10W + 20C = Half work / Efficiency
⇒ 180 / 90
⇒ 2 days
∴ Time taken by 10W + 20C is 2 days